Banja Vrujci
Da li je ovo listing vaše firme? Kliknite ovde da verifikujete vaš listing.

Srpski Pokret Obnove

no-image-1396
Kontaktiraj Autora
Statistika Listinga
Srpski Pokret Obnove

Srpski pokret obnove je nacionalna stranka desnog centra, liberalnih, gradjanskih, hrišcanskih i demokratskih opredeljenja. SPO je za monarhisticki oblik drzavnog uredjenja.

Osnovan: 14. marta 1990. godine u Beogradu, udruzivanjem Srpske narodne obnove i Srpskog slobodarskog pokreta

Izborni rezultati: Na prvim višestranackim parlamentarnim izborima za Skupštinu Srbije posle Drugog svetskog rata, decembra 1990. SPO je dobio 19 poslanika. U Skupštini Srbije je 250 poslanika.
Na parlamentarnim izborima decembra 1992. SPO je nastupio u koaliciji DEPOS (Demokratska stranka Srbije i Nova demokratija) koja je osvojila 50 poslanickih mesta, od cega je SPO-u pripalo 26 poslanika.
Na parlamentarnim izborima decembra 1993. SPO je nastupio u koaliciji DEPOS (Nova demokratija i Gradjanski savez Srbije) koja je dobila 45 poslanika, od cega je SPO-a dobio 37.
Na parlamentarnim izborima septembra 1997. godine SPO je dobio 45 poslanika.
Na parlamentarnim izborima decembra 2000. godine SPO je dobio 3,3 posto glasova i nije postao parlamentarna stranka.
Na parlamentarnim izborima decembra 2003. godine SPO je nastupio u koaliciji sa Novom Srbijom i od 22 mandata koliko je pripalo koaliciji, SPO je osvojio 13 poslanickih mesta.
Na parlamentarnim izborima januara 2007. godine SPO je dobio 3,8 posto glasova (136.000 glasova) i nije ušao u parlament.
U maju 2008. godine SPO je ucestvovao na izborima za Narodnu skupštinu Republike Srbije u okviru koalicije „Za evropsku Srbiju“, koja je osvojila 38,75% glasova, a SPO-u su pripala cetiri poslanicka mesta.

Ucešce SPO u Vladama Srbije: SPO je prvi put dao svoje predstavnike u Vladi SR Jugoslavije januara 1999. godine, kada su SPO-u pripala tri ministarska i jedno potpredsednicko mesto. Potpredsednik Vlade Vuk Draškovic razrešen je aprila 1999, posle cega su i svi ministri iz SPO podneli ostavke.
SPO je participirao u prelaznoj vladi Srbije, formiranoj oktobra 2000. godine, kada je dao trecinu ministarskih mesta. Ova vlada je potrajala do januara 2001. godine.
Marta 2004. godine SPO je u Vladi Srbije dobio ministarstva za trgovinu, turizam i usluge, za dijasporu i za kulturu. Predsednik Stranke Vuk Draškovic izabran je maja iste godine za ministra spoljnih poslova Srbije i Crne Gore, a od maja 2006. godine obavljao je funkciju prvog ministra spoljnih poslova nezavisne Srbije. Predstavnici SPO bili su u Vladi Srbije do maja 2007. godine. Jula 2008. godine, za ministra za dijasporu u Vladi Srbije izabran je potpredsednik SPO mr Srdjan Sreckovic.


Internet prezentacija firmePoseti Web Sajt Firme
Telefon011/626-031
Fax011/2628-170
AdresaKnez Mihailova 48
OpštinaStari grad
Kategorija
Komentara

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.


9 + 0 =