Banja Vrujci
O ratu
  • O ratu-Ciceron

    03/04/2015

    Ništa nije sramnije nego voditi rat sa onima sa kim si u prijateljstvu živeo. Nihil est turpiusquam bellum gerere cum eo, auicum familiariter vixeris.

  • O ratu-Ciceron

    Ratove treba preduzimati upravo zato da bi se bez poniženja živelo u miru. Suscipienda quidem bella sunt ob eam causam, ut sine iniuria in pače vivatur.

  • O ratu-O. Haksli

    Najšokantnija činjenica o ratu jeste da njego­ve žrtve i njegovi instrumenti su pojedinačnaljudska bića, i da ta pojedinačna bića su osuđena monstruoznim konvencijama političara da ubiju ili budu ubijeni u svađama koje nisu njihove.

  • O ratu-Ciceron

    U građanskim ratovima sve je jadno, ali ni­šta nije jadnije od same pobede. Omnia sunt mi­sem in bellis civilibus, sed miserius nihil quamipsa victoria.

  • O ratu-Hemingvej

    Kada ljudi shvate kako je rat strašan, ne mo­gu ništa da učine da bi ga zaustavili jer i sami polude.

  • O ratu-Niče

    Protiv rata bi se moglo reći da on čini pobednike glupim, a pobeđenog osvetoljubivim.

  • O ratu-M. Crnjanski

    Tumarali su, kao muve bez glave; jeli su, pi­li su, spavali su, da najposle trčećim korakom poginu, zakoračivši u prazninu, po tuđoj volji i za tuđ račun.

  • O ratu-Niče

    Rat i hrabrost izvršili su više velikih dela ne­go ljubav prema bližnjima.